Teraz jest wtorek, 23 maja 2017, 01:25

epheli.pl

Wortal pilotów helikopterów RC

Walkera V450D03 - dziwne zachowanie serwa aleiron

Wszytko o Walkerze 400, 22, 36, 39 i 60
  • Advertisement

Walkera V450D03 - dziwne zachowanie serwa aleiron

Post przez matti393 » piątek, 14 kwietnia 2017, 21:39

Witam
Otóż mam problem z serwami a konkretnie serwem od wychylenia na prawo, lewo (aleiron). Otórz jak wychylam maksymalnie serwem rudder czyli serwem ogonowym to następuje minimalne przechylenie głowicy w prawo ( wychylenie drążka serwa ogonowego w lewo). I zaznaczam że problem występuje tylko przy wychyleniu drążka rudder w lewo. Przy wychyleniu drążka w prawo głowica idealnie pozostaje nieruchoma. Ma ktoś pomysł co może być przyczyną? Dodam że serwa użyte do poziomowania głowicy to serwa cyfrowe savox sh-0257mg. Raczej nie sądzę żeby to było uszkodzenie mechaniczne serwa. Macie jakiś pomysł?

Re: Walkera V450D03 - dziwne zachowanie serwa aleiron

Post przez Viper81 » piątek, 14 kwietnia 2017, 21:51

Napisz mi jak zachowuje się model w locie podczas tego co piszesz albo jeszcze lepiej wrzuć filmik. Być może to kompensacja od żyroskopu i jest normalna. Jako ciekawostkę powiem, że śmigłowce mi-24 mają celowo odchylony wał od pionu w celu kompensacji momentów reakcyjnych. Zapewnia to stabilność w manewrowaniu. No to czekam.
THIS IS THE PART OF ME...

Pozdrawiam
Krzysiek "Viper" HELI DRIVER :)

Post przez matti393 » piątek, 14 kwietnia 2017, 21:59

Powiedzmy że podczas zawisu jest w miarę stabilny ale jak naprzykład wychyle drążkiem rudder i następuje obrót wokół własnej osi to zaczyna go znosić a tak raczej nie powinno być. Z tym że nie zauważyłem czy dzieje się tak zarówno przy obrocie w lewo jak i w prawo wokół własnej osi a to ma istotne znaczenie.

Post przez Viper81 » piątek, 14 kwietnia 2017, 22:07

Słuchaj matti393 śmigłowiec ma taką przypadłość, że zawsze będzie go znosić przy obrocie wokół osi pionowej...
Nie ważne czy to model RC czy też full size heli. Zawsze musisz go pilnować. Może coaxiale trzymają się lepiej podczas obrotu ale w układzie klasycznym nie ma szans żeby było inaczej. No chyba, że jest jakiś system, który będzie czuwał nad tym zjawiskiem. To jest wypadkowa sił :) Mechanika lotu. Czyli fizyka :) Masz jakiś film ???

Pozdrawiam

Post przez matti393 » piątek, 14 kwietnia 2017, 22:09

Mam ale nie dotyczący bespośrednio tego zjawiska wiec raczej nic z niego nie wyniesiesz

Post przez matti393 » piątek, 14 kwietnia 2017, 22:16

A tutaj przykład heli tej samej wielkości:
https://www.youtube.com/watch?v=RwP7fRv0JTM

co prawda klasa wykonania napewno nieporównywalna ale jak się zachowuje podczas obrotu wokół wlasnej osi. Co prawda wymieniłem zarówno głowice jak i tarczę na tarota i serwa na wspomniane savoxa a mimo to znosi go nawet przy powolnym obrocie wokół wlasnej osi.

Post przez Viper81 » piątek, 14 kwietnia 2017, 22:23

Wrzuciłeś linka do filmu ze heli, którego pilotuje mistrz :) Więc nie myśl, że tam się cokolwiek dzieje przypadkowo. 100% kontroli. Piloci dużo latający mają wyrobiony nawyk kompensacji tarczą momentu od obrotu śmigłowca wokół jego osi pionowej. Zawsze trzeba kompensować jeżeli chcesz utrzymać śmigłowiec w miejscu. W przeciwnym wypadku model z każdym obrotem będzie się przemieszczał w poziomie.

tu masz odpowiedź: od 25 sekundy. Obserwuj ruchy prawego drążka podczas obrotów heli.

Pozdrawiam

Post przez matti393 » sobota, 15 kwietnia 2017, 08:38

Witam
Rozwiązałem częściowo problem, zmiksowalem serwo rudder do aleiron na +10 i teraz przy pełnych wychyleniach rudder, alleiron ani drgnie więc problem rozwiązany. Zobaczę jak teraz będzie się zachowywał w locie. Swoją drogą wpadłem jeszcze na jeden pomysł a mianowicie zmiksowanie dodatkowo elevator z pitch i alleiron z pitch a mianowicie tak aby podczas wychylenia modelu w prawo, lewo, przód, tył model nie miał tendencji do obniżania lotu. Co sądzicie o takim rozwiązaniu.
stosuje ktoś takie rozwiązanie?

Post przez SeKLeŚ » piątek, 21 kwietnia 2017, 09:28

W makiecie super, ale do jakiegoś tzw. 3D chyba już gorzej.
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
V911 vel NIE¦MIERTELNY
V922 vel £ACIATY
Belt CPV2 -> CPX vel SKAZANY
ReX 450 PRO vel HALOGEN
ReX 500EFL 3GX vel ¦PIOCH
Cessna 182 - chyba j± spalê...
Aurora 9 + modu³ do £aciatego

Post przez Viper81 » piątek, 21 kwietnia 2017, 13:45

Ja na pewno bym czegoś takiego nie robił. Heli ma latać jak heli a nie jak samolot :)

Pozdrawiam

Advertisement

Powrót do Walkera