Teraz jest niedziela, 22 października 2017, 11:49

epheli.pl

Wortal pilotów helikopterów RC

Problem z systemem FBL CopterX (CX-3X2000)

Czyli co zrobić żeby nasza "kosiara" oderwała sie od ziemi

Moderatorzy: Scroller, maczar, sebul, kenobi36

• Advertisement

Problem z systemem FBL CopterX (CX-3X2000)

Post przez pioterer » wtorek, 10 listopada 2015, 15:18

Jest to mój, poza przywitaniem się, pierwszy tematyczny post więc jeszcze raz wszystkich witam i proszę o wyrozumiałość, a jeżeli w nieodpowiednim dziale proszę o przeniesienie.
Kupiłem używany model helika CopterX CX 450PRO V5 DFC Flybarless Torque Tube Version. Jako że poprzedni właściciel z mojej okolicy i oferował wszelką pomoc w ustawieniu i regulacji myślałem że to dobry wybór. Jednak gdy przyszło co do czego, nie może mi pomóc bo nie wie jak , na koniec stwierdził że tak ma być. Zostałem na lodzie i teraz tu szukam pomocy.
Ale do rzeczy.
Problem jest (nie wiem jak to fachowo nazwać) z nadmiernym sterowaniem. A mianowicie:
Gdy wychylam drążki w aparaturze (Graupner MZ-24) i dochodzę do 1/3 ich drogi tarcza jest już wychylona na maksa. Dzieje się tak zarówno przy przechyle prawo-lewo jak i przód-tył.Tak samo jest z ogonem - gdy wychylę drążek kierunku o1/3 serwo ogonowe osiąga już swoje punkty końcowe.
Myślę że jest to problem z ustawieniem systemu FBL ponieważ gdy wepnę serwo do odbiornika przed FBL to chodzi poprawnie na całej długości drążka a za FBL tak jak pisałem - ruch drążka o 1/3 a serwo osiąga już swoje punkty końcowe.
Poprzedni właściciel twierdzi że tak ma być i że to jest poprawnie.
Ja nie miałem nigdy styczności z tymi systemami ale w mojej długoletniej praktyce modelarskiej (samoloty) nigdy nie spotkałem się z czymś takim i uważam że nie jest to normalne żeby serwo osiągało swoje maksimum po ruchu drążka w aparaturze o 1/3.
Może ktoś zna ten system FBL CopterX CX-3X2000 i wie jak mi pomóc.
Posiadam program na komputer do tego systemu i kabelek do podpięcia pod USB jednak nie wiem który parametr przestawić żeby było dobrze a nie zepsuć .
Dodam jeszcze że na skoku ogólnym jest dobrze tzn serwa a z nimi tarcza porusza się na całej drodze drążka góra-dół.
Boję się tak latać gdyż przy małym ruchu drążka są duże wychyły tarczy a co się może z tym wiązać wiadomo.
Nigdzie nie spotkałem się z taką sytuacją.
Mam nadzieję że mi pomożecie.
Pozdrawiam Piotr

Re: Problem z systemem FBL CopterX (CX-3X2000)

Post przez Viper81 » wtorek, 10 listopada 2015, 23:25

Kolego Piotrze
Pierwsze pytanie, które się nasuwa to czy przeprowadziłeś kalibrację na drodze aparatura - żyroskop FBL ?
Drugie pytanie - skoro masz doświadczenie w lataniu samolotami zapewne orientujesz się w pojęciach D/R, expo, weigh, end point, etc. ?
Tu właśnie tkwi " sekret " ustawień. Każdy pilot ustawia model pod siebie. Ja np. wolę jak nie muszę machać do oporu drążkami, żeby móc wykonywać zamierzone manewry. Ale jest to kwestia upodobań i ustawień. Możesz doprowadzić do sytuacji gdy pełny ruch drążka będzie odpowiadał pełnemu zakresowi drogi serwa. Możesz ustawić relację skok drążka / ruch serwa w dowolny sposób. Musisz tylko wiedzieć jak to się robi.
Zważywszy na sytuację, że piszesz w sprawie pomocy w temacie - nie wiesz jak dane parametry ustawić.
Kluczem do całej tej sytuacji jest poznanie swojej aparatury oraz przyswojenie pojęć związanych z obsługą i regulacją heli.
Ja wiem gdzie w mojej aparaturze szukać funkcji odpowiedzialnych za dane ustawienia. Twojej aparatury nie znam. Jednak zasady ustawiania są zbliżone w każdym przypadku.
To, że piszesz o prawidłowej reakcji na skok lewego drążka świadczy o tym, że zostały mu przypisane krzywe skoku/gazu. Cały zakres ruchu drążka skoku/gazu jest zdefiniowany.
Proponuję na wstępie poczytać instrukcję aparatury i poznać jej funkcje pod kątem heli.
THIS IS THE PART OF ME...

Pozdrawiam
Krzysiek "Viper" HELI DRIVER :)

Post przez ElGrey » środa, 11 listopada 2015, 08:40

Na początek należny poprawnie ustawić zakresy wychylenia drążków, do tego masz w Setup menu Systemu (monitor) upewnij się że wychylenia są poprawne, jeśli nie zgodnie z instrukcją popraw parametry w Apce "Sub Trim", to podstawa dla wszystkich systemów FBL.
Mam takie dwa i nic z nimi się nie dzieje, działa poprawnie, niestety są to systemy porównywalne z Tarotowymi... jakość proporcjonalna do ceny :cry:
CopterX 450 pro V5 DFC,
CopterX 450 Black Angel DFC,
Goblin 380,
Goblin 500,
PA Extra 260 w budowie.

Post przez Viper81 » środa, 11 listopada 2015, 09:54

Do wstępnej kalibracji aparatury z żyrkiem FBL wszystkie nastawy tj. trymery, subtrimy zerujemy. End pointy na pełnych zakresach. Dopiero podczas regulacji ustawiamy wszystko zgodnie z instrukcją żyrka. Nie przeprowadzona kalibracja lub przeprowadzona nieprawidłowo skutkuje nieproporcjonalnymi, niesymetrycznymi wychyleniami serw. Dlatego musisz określić centrum oraz skrajne położenia ramion serw.
Jak to zrobisz poprawnie możesz iść dalej.

Pozdrawiam

Post przez pioterer » środa, 11 listopada 2015, 12:03

Orientuję się w pojęciach D/R, expo, end point etc. ale nie tu leży problem. Przecież jeśli ograniczymy drogę serwa czy to na D/R czy end point to serwo wykonuje mniejsze wychyły ale na całym ruchu drążka a nie w 1/3 .Mogę zmniejszyć wychylenia ale i tak całe sterowanie odbywa się na minimalnych ruchach drążków, tak do 1/3.
Przed podłączeniem do żyrka utworzyłem nowy model w apce, wszystkie trymy, sub trimy na zero, D/R, end pointy na 100%, żadnych mixerów, typ tarczy normal wszystko wg. instrukcji i wydaje mi się że tutaj dobrze zrobiłem.
W nadajniku na monitorze serw wykresy pokazują że apka wysyła sygnały w pełnym zakresie ruchu drążka . I tak jest bo jak pisałem gdy podepnę serwo do odbiornika przed FBL to jest dobrze, chodzi na pełnym ruch drążka. Cały cyrk dzieje się za FBL.
Co dziwne, w programie do obsługi żyra na komputerze po podpięciu przez kabel USB monitor pokazuje na wykresach że sygnały z aparatury dochodzą normalnie tzn. wykresy wychylają się na całym ruchu drążka a mimo to FBL wychyla tarczę na maksa już przy 1/3 ruchu drążka.
Pozdrawiam Piotr

Post przez ElGrey » środa, 11 listopada 2015, 17:20

Postawiłem maszynę 1, potem 2, a następnie 3 8)
Wszystkie z posiadanych systemów reagują na ziemi w ten sposób, a wierz mi że latają normalnie, prawdą jest że system FBL nie interpretuje wychyleń drążków 1:1,
Obecnie mam CX3x2000, ZYX S2, mikro Brain, Brain i Ikon i wszystko zachowuje się podobnie na ziemi, szczerze wcześniej nie zwróciłem na to uwagi :oops:
CopterX 450 pro V5 DFC,
Goblin 380,
Goblin 500,
PA Extra 260 w budowie.

Post przez pioterer » środa, 11 listopada 2015, 18:30

ElGrey napisał(a):Postawiłem maszynę 1, potem 2, a następnie 3 8)
Wszystkie z posiadanych systemów reagują na ziemi w ten sposób, a wierz mi że latają normalnie, prawdą jest że system FBL nie interpretuje wychyleń drążków 1:1,
Obecnie mam CX3x2000, ZYX S2, mikro Brain, Brain i Ikon i wszystko zachowuje się podobnie na ziemi, szczerze wcześniej nie zwróciłem na to uwagi :oops:

Chcesz powiedzieć że wszystkie zachowują się tak jak u mnie tzn wychylają tarczę na maksa przy minimalnym wychyleniu drążka i że to jest normalne !?
Pozdrawiam Piotr

Post przez Viper81 » środa, 11 listopada 2015, 19:40

Zobacz jak zachowuje się serwo ogonowe na ziemi - gdy wirnik się nie obraca a jak gdy są obroty robocze.
Jak pisałem Ci odpowiedź myślałem że piszesz o czymś trochę innym. FBL na ziemi przy zatrzymanym wirniku pracuje inaczej niż w powietrzu. Możesz też ułagodzić model podnosząc expo. Zawsze to jakaś alternatywa.
Dziwne dla mnie było że latasz samolotami a nie wiesz ;) Ale samolot a heli to trochę jednak inne bajki :)

Pozdrawiam

Post przez ElGrey » środa, 11 listopada 2015, 20:12

Dokładnie tak wszystkie zachowują się podobnie, nie jednakowo, ale podobnie 8)
CopterX 450 pro V5 DFC,
Goblin 380,
Goblin 500,
PA Extra 260 w budowie.

Post przez Viper81 » środa, 11 listopada 2015, 20:33

ZYX też się tak zachowuje ale nic w tym nadzwyczajnego nie widziałem ;)

Pozdrawiam

Post przez pioterer » środa, 11 listopada 2015, 20:38

Wiem dobrze jak działają expo, D/R, end point itp.
Wiem dobrze że mogę ułagodzić model poprzez expo , mogę ograniczyć wychyły tarczy przez D/R lub end pointy.
Ale nie normalne jest to że maksymalne wychylenia, czy ograniczone czy nie, uzyskiwane są przy minimalnych ruchach drążków.
Pozdrawiam Piotr

Post przez ElGrey » środa, 11 listopada 2015, 23:18

Skoro podczas lotu nie działa skokowo to jest to normalne :wink:
CopterX 450 pro V5 DFC,
Goblin 380,
Goblin 500,
PA Extra 260 w budowie.

Post przez Afchtt » sobota, 31 grudnia 2016, 23:46

Normalnie zachowanie, ty zadajesz mu kierunek więc system próbuję komendę wykonać a to że model stoi na ziemi to głupieje i przechyla tarcze do końca ( za wszelką cenę chce mu nadać zadany kierunek lotu).

Spróbuj delikatnie wychylić drążek i w tym samym czasie model a zobaczysz że tarcza się trochę wychyli zatrzyma w zadanym miejscu.
450 Pro

Advertisement

Powrót do Pilotaż i ustawianie heli