Teraz jest środa, 23 maja 2018, 05:24

epheli.pl

Wortal pilotów helikopterów RC

Modyfikacja systemu oświetlenia Power LED

Wszystko o ładowarkach, pakietach, silnikach, technice utrzymania i zabezpieczenia pakietów, elementach instalacji elektrycznej w naszych modelach i aparaturach.

Moderatorzy: Viper81, DECHA, Klenio, remzibi

• Advertisement

Modyfikacja systemu oświetlenia Power LED

Post przez Viper81 » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 22:39

Jako, że nie jestem elektronikiem mam pytanie do ludzi siedzących w temacie.

Kupiłem oświetlenie Power LED 3W ze sterownikiem. Diód jest 8. Oświetlenie ma symulować rzecz jasna światła nawigacyjne statku powietrznego a w moim przypadku makiety śmigłowca BO-105 CBS-4. Mój problem polega na tym, że przez moje niedopatrzenie kupiłem system z tylko jednym światłem " beacon " czerwonym a tymczasem potrzebuję takich świateł dwa wg schematu:
Obrazek

To oświetlenie które posiadam :

Obrazek

Napięcie wejściowe: zasilany przez baterię litowo-2S - u mnie przez UBEC

Prąd pracy: 1200mA
Długość kabla oświetlenia LED: 80cm
Długość kabla zasilania: 30 cm
Długość kabla przełącznika: 25cm
Długość kabla sygnałowego: 30cm
Wymiary: 55 x 52mm
Waga: 100g

Koledzy doradźcie jak teraz ugryźć temat dorobienia diody beacon czerwonej tak, żeby niczego nie popalić a żeby dobrze działało.

Czy da się podpiąć dodatkową diodę pod ten sam kanał w szeregu / lub równolegle - zależy jak korzystniej ( przypuszczam w szeregu) ???. Czy może zrobić Y-kabel i na tym kanale zasilać obie diody osobno?

Dziękuję z góry za wszelkie porady.
THIS IS THE PART OF ME...

Pozdrawiam
Krzysiek "Viper" HELI DRIVER :)

Re: Modyfikacja systemu oświetlenia Power LED

Post przez lopez » wtorek, 30 stycznia 2018, 09:03

Hej,

Ja tu widzę trzy mozliwosci,
1. jak wspomniałeś, połączenie w szereg - bezpieczne, ale prawie na pewno te diody będą świecić słabiej od pozostałych
2. równolegle - istnieje ryzyko, że wyjście modułu nie wytrzyma takiego obciązenia (3W mocy i 8V napięcia daje około 0,3-0,4A na diode)
3. układ z tranzystorkiem i rezystorem, troche bardziej skomplikowane, ale bezpieczne i powinno działać, trzeba tylko ustalić, czy to jest układ ze wspólną anodą, czy katodą. Najłatwiej to sprawdzić podąłczając miernik pomiędzy masę, a jedno z wyprowadzeń diody, jesli napiecie pojawia sie, gdy dioda swieci, potrzebujesz układu z tranzystorem NPN, w przeiwnym razie PNP. Na tym schemacie wszystko widać http://www.ermicro.com/blog/wp-content/ ... trsw29.jpg gdybyś chciał poczytać więcej, to tu jest źródło http://www.ermicro.com/blog/?p=423 W wersji NPN tranzystor 2n2222 powinien dać rade plus rezystor 4k7 na baze, 2N2907 w wersji PNP.

Te elementy są tak tanie, że koszty przesyłki pewnie kilkukrotnie przewyższą i wartość, więc o ile to możliwe, proponuję udać się do najbliższego sklepu z elektroniką, tam zapewne sprzedawce bedzie potrafił dobrać ewentualny zamiennik.
Pozdro, Lopez
T-Rex 450 V2/Sport FBL ZYX-S2 | QAV 210 EMAX 2205 OmnibusF4v2 | Trifecta 2206 OmnibusF4v2 | Turnigy 9X/XJT/OpenTX

Post przez Viper81 » wtorek, 30 stycznia 2018, 21:12

:shock: Czyli zabawy trochę będzie... Dzięki za wpis.

Pozdrawiam

Post przez bejo » środa, 31 stycznia 2018, 08:45

Zmierz i napisz jakie jest napięcie na wyjściu czerwony "beacon " ? Wtedy zobaczymy czy da się podpiąć jeszcze drugą diodę czy nie ? Byłoby dobrze zmierzyć średnicę tej co masz czerwona "beacon" ? I kupić takie dwie jednakowe .

W moim heliku płytka sterująca oświetleniem jest zasilana napięciem 5V .

Ten układ co kupiłeś to jakie są tam diody ? Bo coś mi nie pasuje . Jest ich 8 . U mnie też było 8 . Dwie białe migające szybko , dwie czerwone migające wolno , dwie białe świecące światłem ciągłym , jedna czerwona świecąca światłem ciągłym , jedna zielona świecąca światłem ciągłym .
A u Ciebie jak jest ?
Pozdro; Bejo
samolot Spitfire (spalinowy)
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
helik Wasp 100 Nano CPX
helik FX067C vel King4
dron Aosenma CG 035
dron V666N
dron FQ 777 -124
cybird Bird2

Post przez bejo » środa, 31 stycznia 2018, 16:12

Kup dwie czerwone migające i podepnij szeregowo przez odpowiednio dobrany rezystor bezpośrednio do UBEC . Chyba najprostsze rozwiązanie ? :wink:
Pozdro; Bejo
samolot Spitfire (spalinowy)
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
helik Wasp 100 Nano CPX
helik FX067C vel King4
dron Aosenma CG 035
dron V666N
dron FQ 777 -124
cybird Bird2

Post przez Viper81 » sobota, 3 lutego 2018, 00:43

Temat rozwiązany. Podmieniam jedną białą diodę od świateł lądowania ( bo są dwa ) na czerwoną. U kolegi w tym konkretnym układzie działa to już od 1,5 roku :) Światła do lądowania też migają więc cel osiągnięty.

Pozdrawiam

Advertisement

Powrót do Elektrownia, czyli o silnikach, ładowarkach, pakietach, lipogardach, bec-ach i reglach