Teraz jest czwartek, 19 października 2017, 09:19

epheli.pl

Wortal pilotów helikopterów RC

T-rex 250 - problemy z ogonem

Wszystko o mini T-rexie

Moderatorzy: Scroller, maczar

• Advertisement

T-rex 250 - problemy z ogonem

Post przez stoliktomek » niedziela, 18 października 2015, 22:20

Witam
Mam t-rexa 250 se, i nie umiem sobie dać rady z ogonem. Zamontowany mam żyroskop Tarot gy550 oraz serwo Align DS420. W sawisie ogon zawsze ucieka w któraś stronę, po skontrowaniu drążkiem ogon sie zatrzymuje i ucieka w stronę przeciwną. W lotach postępowych jak i mocniejszym szarpaniu modelem jest to samo, po zwiększeniu czułości żyroskopu model zaczyna szarpać ogonem na boki. Zaznaczam, ze zyroskop na pewno jest sprawny, bo tydzień temu jeszcze był zamontowany w 450 i ogon stal w miejscu. Wymieniłem już skrzynkę ogonową na tarota, gdyż na wałku przenoszącym sile z paska na wirnik był lekki luz co powodowało przemieszczanie sie walka wraz z ze skokiem wirnika ogonowego, wymieniłem ramie skoku ogona, gdyż poprzednie trochę cieżko chodziło oraz usunąłem luzy na okuciach łopatek ogonowych za pomocą dodatkowych łożysk zgodnie z porada którą znalazłem w jakimś wątku tutaj na forum. Mimo tego wszyskiego model zachowuje sie cały czas tak samo. Czego jeszcze szukać? Obwiniać zbyt wolne serwo, czy może jakies ustawienia w żyroskopie?

Re: T-rex 250 - problemy z ogonem

Post przez Viper81 » niedziela, 18 października 2015, 22:57

Może wibracje przenoszą się na żyroskop. Może masz coś nie do końca wyważone. Przyczyn może być kilka. Serwo jeśli tylko jest sprawne to jest ok.
THIS IS THE PART OF ME...

Pozdrawiam
Krzysiek "Viper" HELI DRIVER :)

Post przez stoliktomek » niedziela, 18 października 2015, 23:06

Żyroskop mam zamocowany już na 2 gabkach, miedzy nimi moneta. Na modelu nie widać żadnych wibracji, wiec to by odpadało. Serwo nie daje najmniejszych oznak żadnego uszkodzenia, działa płynnie.

Post przez Viper81 » poniedziałek, 19 października 2015, 20:16

Sprawdź wszystkie elementy mogące mieć wpływ na generowanie drgań. To, że ich nie widać nie znaczy, że nie występują. Jak je " widać " to jest już zazwyczaj zjawisko rezonansu - gdy częstość drgań własnych pokryje się z częstością wymuszeń. Tego bym Ci nie życzył, żebyś to kiedykolwiek zobaczył czy to w prawdziwym śmigłowcu czy modelu.

Wszelkie elementy obrotowe potrzebują płynnej pracy i wyważenia. Sprawdź silnik czy nie ma luzów na łożyskach, czy wirnik płynie się obraca i czy nie szarpie. Potem przejdź w kierunku wirnika nośnego. Wał i szpindel muszą być proste. Łożyska muszą działać płynnie bez przycięć. Łopaty wyważone i wytorowane. Łopatki wirnika ogonowego też. Sprawdź czy masz dobrze skręcone podpory ogona oraz mocowanie ogona w skrzynce w ramie.

Pozdrawiam

Post przez stoliktomek » poniedziałek, 19 października 2015, 22:16

Przejrzałem już wszystko co tylko szło, wał, szpindel, podpory są ok. Łopaty tak samo. Łopatki ogonowe zmieniałem już nawet na te mniejsze (chyba 37mm).
Użytkownik od którego kupiłem model mówi, że u niego ogon chodził elegancko i bez żadnego problemu nawet z luzami, które już usunąłem, a nie były one małe. Pozostal minimalny "luz" który występuje chyba w każdym modelu będący miedzy slizgaczem ogona a wałkiem ogonowym, na okuciach ogonowych jest to maksymalnie 0,5 mm o ile nie zdecydowanie mniej. Ustawiłem już wstępną kompensacje skoku ogona, i jest trochę lepiej, ale dalej występuje odpływanie ogona. Może wcześniej źle to opisałem. Chodzi o to, ze gdy ustawie model w zawisie ogon zaczyna odpływać (zazwyczaj chyba w lewo), kontruję go w prawo, puszczam drążek, model obraca sie jeszcze trochę (powinien sie zatrzymac) w tym momencie ja kontruję go w druga stronę i cały czas dzieje sie to samo. Wszystkie loty oczywiście w hh, pomijając kompensację, którą robiłem w rate. W locie postępowym jest to bardzo mocno odczuwalne i uciążliwe. Moim zdaniem głownie trzeba sie skupić na elektronice, ewentualnie ustawieniach żyroskopu. Delay mam ustawione na minimum, turn speed 5/10, serwo digital 1520/280. Zaznaczam, że rewersy są dobre :)

Post przez Viper81 » wtorek, 20 października 2015, 08:36

Skoro już go tak zlustrowałeś dogłębnie to spróbuj z tą elektroniką. Uciekanie ogona w lewo ( gdy heli jest ogonem zwrócony do Ciebie ) to nadmierna kompensacja, niewłaściwa pozycja wyjściowa ślizgacza. Próbowałeś kontrować trymerem w aparaturze? Jakie są efekty?

Pozdrawiam

Post przez stoliktomek » wtorek, 20 października 2015, 12:22

Trymera nie używam ze względu na żyroskop z avcs. Spróbuje jeszcze dzisiaj przywrócić żyroskop do ustawień fabrycznych i ustawić wszystko od początku. Wczoraj jeszcze rozbierałem serwo i wszystkie zębatki są ok.

Post przez Viper81 » wtorek, 20 października 2015, 13:24

To nie będzie wina serwa. Zresetuj żyrko i próbuj ustawić od nowa. Może aparaturę skalibruj. Nie zaszkodzi. Zobacz do monitora kanałów.

Pozdrawiam

Post przez d_adam » wtorek, 20 października 2015, 13:42

Spróbowałbym mimo wszystko podmienić serwo na próbę. Mimo że naocznie działa nie znaczy że działa jak należy. Być może zużyło się już na tyle, że nie potrafi utrzymać ogona.
www.RCForever.pl - najtañsze czê¶ci do T-rexa / Tarota 250/450/500, Tuningi 500/550, Tarot, SAB Goblin, ALIGN, Xtreme Production, Gryphon, Serwa KST, Rakon Heli

Sk³adanie regulacja heli gg4446627

Post przez Viper81 » wtorek, 20 października 2015, 14:29

Nie zaszkodzi go sprawdzić w ten sposób. Może akurat...Tylko tu wygląda jakby "kompensacja" od żyrka była zbyt duża bo ogon ucieka zgodnie z obrotami wirnika nośnego, więc serwo raczej trzyma. Może jednak być tak, że serwo nałapało luzów i się " rozkalibrowało "

Pozdrawiam

Post przez stoliktomek » wtorek, 20 października 2015, 21:38

Udało mi sie dzisiaj to poustawiać :) Prztznac muszę, ze przyczyna była bardzo głupia, a mimo to wymieniłem tak naprawdę wiele nie potrzebnych części... Problem tkwił w tym, ze na zagranicznym forum znalazłem instrukcje/poradnik do ustawiania tego żyroskopu i głupio wierzyłem, ze wszystko tam musi być ok. Natomiast ktoś tam napisał, że parametr turn speed przy ustawianiu zyroskopu ma kolor Cyanblue a parametr delay kolor blue. Natomiast dzisiaj już stwierdziłem, ze znajdę instrukcje z żyroskopu która dostałem przy zakupie i wg niej ustawie wszystko od początku. Tak tez zrobiłem m, jakie było moje zdziwienie i zażenowanie, gdy zobaczyłem, ze oba ww. parametry maja zamienione miedzy sobą kolory... Prawie tydzień walczyłem z mechaniką ogona, wymieniałem części, czyściłem, składałem kilka razy pod rząd po to, by nie było najmniejszego luzu, który w niczym nie powinien przeszkadzać w tym modelu. Pożytek z tego taki, ze ogon jest teraz dokładniej i staranniej poskładany, niż moja 450 i jeśli zacznie nie wydalać, od razu bede wiedział, że serwo trzeba wymienić na cos solidniejszego :)

Post przez Viper81 » wtorek, 20 października 2015, 22:04

No to zdobyłeś nowe doświadczenie :) Sprawa od początku była dziwna. Dobrze, że problem rozwiązany. Wysokości !!!

Pozdrawiam

Advertisement

Powrót do T-rex 250