Teraz jest środa, 23 maja 2018, 16:47

epheli.pl

Wortal pilotów helikopterów RC

Położenie żyroskopu w heli - czy aby na pewno dowolne ???

Czyli wszystko o sprzęcie, który steruje naszym ogonem :)

Moderator: kenobi36

• Advertisement

Położenie żyroskopu w heli - czy aby na pewno dowolne ???

Post przez Viper81 » sobota, 9 grudnia 2017, 22:31

Buduję makietę śmigłowca w oparciu o mechanikę Trexa 600 ESP.
Ponieważ w rexiu żyroskop, odbiornik a nawet UBEC miałem zamontowane na półeczkach z tyłu ramy przyszedł czas na zastanowienie się nad rozmieszczeniem wszystkiego w makiecie. Chcę żeby nadal elektronika została przymocowana do ramy ale chcę ją przenieść do przodu tak, żeby był swobodny dostęp do wszystkiego bez wyciągania mechaniki z budy. Nie ma problemu z odbiornikiem, UBEC-em i ESC ale mam pewne wątpliwości odnośnie żyroskopu. Chłopaki na HF i Run Ryder forum piszą że nie ma znaczenia gdzie w śmigłowcu jest żyrko. Można dać na ogon lub na lancę wysuniętą na metr od heli a i tak żyroskop będzie działał poprawnie. Ja jednak mam pewne wątpliwości. Trochę się cykam wziąć przenieść żyrko i próbnie polecieć samą mechaniką bez budy bo w sumie nie znam reakcji... Myślę o tym od kilku dni a teraz postanowiłem rzucić tematem na forum. Mieliście podobne sytuacje z przenoszeniem żyrka ???
THIS IS THE PART OF ME...

Pozdrawiam
Krzysiek "Viper" HELI DRIVER :)

Re: Położenie żyroskopu w heli - czy aby na pewno dowolne ??

Post przez WodzuNowy » niedziela, 10 grudnia 2017, 00:22

Od wielu lat mam w spalinowym Hirobo Freya 90 żyroskop z przodu i nie ma z nim żadnego problemu.Czujnik żyro jest ok. 12 cm. przed osią wirnika.Dodatkowo spaliny z reszką oleju nie brudzą żyra.Po przeniesieniu pamiętaj o wpisaniu rewersu do żyra.
Pozdrawiam Wojtek.

Post przez Viper81 » niedziela, 10 grudnia 2017, 01:11

Dzięki za szybką odpowiedź :)

Pozdrawiam

Post przez marketleader » niedziela, 10 grudnia 2017, 13:00

WodzuNowy napisał(a):Po przeniesieniu pamiętaj o wpisaniu rewersu do żyra.

Jak to rewersu?
Jak heli obraca się CW, to żyro czy na ogonie czy na dziobie też obraca się CW.

Post przez Viper81 » niedziela, 10 grudnia 2017, 13:31

Musisz zawsze zdefiniować pozycję żyroskopu w modelu. Przynajmniej tak mówią instrukcje. Np w zyx-ie jest zakładka w programowaniu poświęcona tylko pozycji żyroskopu. Tam są rysunki przedstawiające różne przypadki obrócenia żyrka względem ramy. To bardzo ważne do poprawnego działania. Optymalizacji piruetów etc. Ja z instrukcją nie dyskutuję :) Mi chodziło tylko o usytuowanie żyrka w modelu.

Pozdrawiam

Post przez marketleader » niedziela, 10 grudnia 2017, 17:08

Nie chodzi o instrukcję. Jasne jest, że po takiej manipulacji powinno się przejść całą procedurę instalacji zgodnie z instrukcją od początku.

Chodzi mi o wypowiedź kolegi WodzuNowy, żeby pamiętać o "wpisaniu" rewersu do żyrka po jego przeniesieniu na przód. Otóż czy na dziobie czy na rufie, to kierunek działania jest ten sam (przy założeniu tylko jego przeniesienia, bez zmiany obrócenia względem ramy).

Post przez Viper81 » niedziela, 10 grudnia 2017, 18:25

W tym przypadku o którym piszesz - bez obrotu żyrka to tak. Ja jednak muszę je obrócić ze względu na przebieg przewodów. Tak będzie najwygodniej.

Pozdrawiam

Post przez lopez » niedziela, 10 grudnia 2017, 19:29

Nie napisałeś jakie żyrko używasz w tym modelu wiec trochę poteoretyzuję.
Swoboda ustawienia żyroskopu zależy przede wszystkim od tego, czy jest on jednoosiowy, 3 osiowy, oraz czy posiada stabilizacje.
Generalnie zasada jest taka, ze wektor predkosci obrotowej w kazdym punkcie modelu jest taki sam,
wiec teoretycznie zyrko mozna umiescic gdziekolwiek, ale pod warunkiem,
ze kierunek ustawienia bedzie zgodny z kierunkiem modelu. Wazne jest tylko, aby umiscic go na elemencie,
który jest sztywno połączony z całą konstrukcją, aby nie był nadniernie zakłócany dodatkowymi wibracjami.
Zyroskop jednoosiowy mozna rowniez bezpiecznie obrócić wokół jego osi o dowolny kąt,
w trzyosiowym sprawa zaczyna sie nieco komplikowac, bo taka zmiana wpływa na pozostałe osie.
Zwykle wtedy do głosu dochodzi właśnie wspomniana korekta w konfiguracji, co pozwala na wprowadzenie
do obliczeń odpowiedniej transformacji.
Kontrolery ze stabilizacją używają dodatkowo akcelerometru, który jest znacznie bardziej czuły na położenie,
im bardziej jest oddalony od srodka ciezkosci tym gorzej, ale nie bede dalej rozwijał tematu, bo pewnie latacie tylko w acro ;)
Pozdro, Lopez
T-Rex 450 V2/Sport FBL ZYX-S2 | QAV 210 EMAX 2205 OmnibusF4v2 | Trifecta 2206 OmnibusF4v2 | Turnigy 9X/XJT/OpenTX

Post przez Viper81 » niedziela, 10 grudnia 2017, 20:20

Żyrko 3 osiowe bez stabilizacji. Potrzebna korekta usytuowania-obrotu względem ramy. Położenie może być dowolne. Montaż zapewniający izolację od wibracji. Pianka etc.

Pozdrawiam

Post przez lopez » niedziela, 10 grudnia 2017, 20:33

O ile konfigurator żyrka przewiduje takie usytuowanie jako potrzebujesz to powinno byc ok,
nie ma znaczenia, czy jest przed, czy za osią.
Jeśli jednak nie bedzie dostepny, bedziesz musiał rozważyć inny dostępny wariant.
Pozdro.
Pozdro, Lopez
T-Rex 450 V2/Sport FBL ZYX-S2 | QAV 210 EMAX 2205 OmnibusF4v2 | Trifecta 2206 OmnibusF4v2 | Turnigy 9X/XJT/OpenTX

Post przez Viper81 » niedziela, 10 grudnia 2017, 22:03

Muszę to żyro mieć z przodu bo nie wyobrażam sobie wyjmowania całej mechaniki za każdym razem jak będę chciał podpiąć wtyczkę żeby z kompa korektę zrobić. Poza tym wolę widzieć czy żyroskop pokazuje że się poprawnie zalogował przed lotem. Z tyłu ramy nie ma szans na to. Instrukcja pokazuje szereg obrotów żyroskopu w stosunku do ramy. Pozycji przed osią wału nie pokazuje ale zakładam że producenci o makietach nie myśleli po prostu :) A w klasycznym heli żyrko w 90 % przypadków siedzi za osią wału lub z boku ramy.

Pozdrawiam

Post przez lopez » niedziela, 10 grudnia 2017, 23:36

Instrukcja pokazuje szereg obrotów żyroskopu w stosunku do ramy. Pozycji przed osią wału nie pokazuje

To dlatego, że są tożsame, gdyby tak nie było, zapewne byłoby to w jakiś sposób rozróżnione.
Mechanika 3D jest nie do ogarniecia przez zwykłego zjadacza chleba, sam mam trudnosci z poprawnym zwizualizowaniem
sobie tak pozornie prostego przypadku ;)
Sam dla pewnosci wykonalbym konfiguracje testowa i upewnil sie,
czy tarcza i ogon sie zachowuje zgodnie z oczekiwaniem w trakcie poruszania modelu.
zakładam że producenci o makietach nie myśleli po prostu A w klasycznym heli żyrko w 90 % przypadków siedzi za osią wału lub z boku ramy.

I tu jest pies pogrzebany, każda makieta, to unikalny wyrób i nie pasuje do modelu seryjnej produkcji.
Gdyby w konfiguratorze były przewidziane wszystkie możliwe kombinacje, to też trudno by było to ogarnąć.

Pozdro.
Pozdro, Lopez

Post przez bizon220 » niedziela, 10 grudnia 2017, 23:46

Viper81 a nie myślałeś może o bluetooth do żyrka?
W MSH Brain mam i rewelacja w kwestii wygody podłączenie zarówno w domu jak i na polu.
Z umiejscowieniem żyroskopu jest pełna dowolność. Warto poszukać tylko miejsca z możliwie małymi wibracjami.
Pozdrawiam
Bizon220
Trex 450 V2

Post przez Viper81 » poniedziałek, 11 grudnia 2017, 00:50

Myślałem :) Ale narazie budżet nie puszcza. Tak w ogóle to mi się marzy Bavarian Deamon. Nie wiem czy on ma Bluetooth ale to chyba teraz standard. Widzisz musiałbym albo kupić programator albo wozić lapka ze sobą albo mieć telefon z androidem a męczę jeszcze WP o zgrozo... Tak że narazie jadę na tym co mam a upgready będą w przyszłości :)

Lopez dzięki za uwagi. Na pewno zrobię jakieś testy zanim podniosę heli.

Pozdrawiam

Advertisement

Powrót do Żyroskopy