Teraz jest czwartek, 18 stycznia 2018, 09:35

epheli.pl

Wortal pilotów helikopterów RC

Gyro GA250 - jak to jest

Czyli wszystko o sprzęcie, który steruje naszym ogonem :)

Moderator: kenobi36

• Advertisement

Post przez nkmarek » poniedziałek, 10 listopada 2014, 22:23

Czy tym gyro mogę sterować silnikiem ogonowym (jego prędkością obrotową) czy to gyro jest tylko do sterowania serwem. Jeżeli tylko serwem to czy są jakieś moduły konwerterów pozwalające na sterowanie silnikiem ?
Pozdrawiam !
TRex 450 V2
Syma F3

Post przez kenobi36 » poniedziałek, 10 listopada 2014, 23:24

Spróbować można, ale oprócz silnika będziesz potrzebował szybki regulator najlepiej dedykowany na ogon albo do multikoptera, a obsługa będzie kłopotliwa.
Przed podłączeniem regla pierw podepnij cyfrowe serwo i ustaw maksymalne limity, oraz typ serwa 1520us z możliwie maksymalną częstotliwością. Być może trzeba będzie zaprogramować też zakres gazu.
Regulator oczywiście będzie troszkę maraudzić bo bez gazu zero nie będzie się aktywował więc po zalogowaniu żyroskopu będzie trzeba przytrzymać drążek ogona w lewo, jak się aktywuje to podczas przenoszenia wirnik ogonowy może ruszyć.
SAB Goblin 700, T-Rex Gasser 700, Goblin 500, Protos Mini
RCmaniak.pl - Century Radikal - SAB Goblin - MSHeli - ALZRC czê¶ci T-Rex i X5 - Blade Helis and Tuning - Brain - MKS - RJX - PowerHD

Post przez nkmarek » wtorek, 11 listopada 2014, 00:30

Silnik i regla mam ale serwo, które mogę wykorzystać nie ma oznaczeñ. Mozna to jakoś sprawdzić czy jest to cyfrowe serwo ? Nie chciał bym czegoś uszkodzić a i specjalnie kupować serwo też nie.
Pozdrawiam !
TRex 450 V2
Syma F3

Post przez kenobi36 » wtorek, 11 listopada 2014, 22:25

Ustaw na początku serwo analogowe (jak najniższa czestotliwośc w Hz), ustaw limity i pezstaw na najwyższą czestotliwość.
RCmaniak.pl - Century Radikal - SAB Goblin - MSHeli - ALZRC czê¶ci T-Rex i X5 - Blade Helis and Tuning - Brain - MKS - RJX - PowerHD

Post przez nkmarek » środa, 12 listopada 2014, 21:05

Jak podłączam serwo analogowe (ustawiłem najniższą częstotliwość) to serwo mi się obraca i buczy. To chyba nie jest dobry objaw. Ruch drążka steru czasem spowoduje obrót serwa ale to przypadek. Musiał bym chyba jednak zakupić jakieś serwo cyfrowe do testów. Możesz coś polecić, bo znowu kupię jakiś badziew, który w niczym mi nie pomoże i jeszcze pewnie nie będzie współgrał z tym serwer, choć z instrukcju wynika, że obsługuje wszystkie serwa cyfrowe.
Takie pytanie - jak regulator potem ma interpretować bąd¼ co bąd¼ (jak mniemam) cyfrowy sygnał z gyro jeżeli sam jest sterowany sygnałem analogowym (sprawdziłem to miernikiem) ?

Post przez nkmarek » środa, 19 listopada 2014, 15:56

Hejka ! Czy może ktoś zna odpowied¼ na moje pytanie z poprzedniego postu ?
Pozdrawiam !
TRex 450 V2
Syma F3

Post przez kenobi36 » środa, 19 listopada 2014, 20:16

Cyfrowe serwo różni sie tylko cyfrowym przetwarzaniem, dlatego radzi sobie z wyższymi częstotliwościami sygnału z sygnału z odbiornika czy gyra. Cyfrowe algorytmy sterowania silnikiem pozwalają na bardziej złożone sterowanie silnikiem w serwie.
Natomiast regulatory 3f dzialaja tez cyfrowo. Serwo cyfrowe lub regulator mimo ze jest vyfrowy nie koniecznie oznacza że też będą współpracować z najwyższymi częstotliwościami. Są lepsze i gorsze.

Post przez nkmarek » środa, 19 listopada 2014, 22:36

Czyli jak rozumiem wyjście z gyro (w instrukcji opisane jako wyjście na serwo cyfrowe) mam podłączyć do regulatora (mam regulator Turnigy do szczotkowych 20A bo taki mam silnik w heli na ogonie) i po zalogowaniu się gyro regulator powinien reagować na jego sygnały, ale jak piszesz regulator może w tym przypadku odmówić współpracy bo będzie np zbyt wolny ?
Pozdrawiam !
TRex 450 V2
Syma F3

Post przez nkmarek » czwartek, 20 listopada 2014, 21:52

Zastosowałem się do Twoich rad kenobi36 ale nie podłączałem serwa tylko od razu silnik ogonowy. Zgodnie z instrukcją od żyrka przeprowadziłem kalibrację obserwując pracę silnika. Ogon faktycznie się uruchamia po zalogowaniu żyrka ale w obrotach pośrednich między minimalnymi a maksymalnymi nie powodując obrotu śmigłowca na ziemi. Ale jak dodaję gazu to zmienia obroty tak, ze dosyć skutecznie przeciwstawia się obrotom śmigłowca wokół osi. Jeszcze nim nie latałem ale same starty w pokoju napawają optymizmem (daje się nim swobodnie sterować). Sama elektronika w heli została całkiem wymieniona (regle turnigy 20A + żyrko Assan GA250 + apka HK-T6A V2 z odbiornikiem). Nie wiem czy opisywać to w jakimś dziale poświęconym modyfikacjom ?
Dzięki wielkie za pomoc !!
Pozdrawiam !
TRex 450 V2
Syma F3

Post przez kenobi36 » sobota, 22 listopada 2014, 00:12

Temat nie był taki prosty jeśli się porządnie nie zna zasad działania gyra, regla.
Gratulacje.

Post przez nkmarek » sobota, 22 listopada 2014, 22:13

Dodam jeszcze, że samo zalogowanie żyrka nie wystarczy aby uruchomić silnik ogonowy bo regiel wymaga aby manetka znalazła się w minimalnym położeniu co zapobiega przypadkowemu łączeniu silnika po podłączeniu zasilania i to jest super bo spokojnie mogę zasilanie podłączyć do heli i potem operując manetką kierunku uruchomić ogon a potem główny wirnik i już :) Wiem, że dla Was to proste tematy ale ja się dopiero wszystkiego uczę i nie powiem jest fajnie.
Pozdrawiam !
TRex 450 V2
Syma F3

Post przez nkmarek » niedziela, 23 listopada 2014, 14:41

Dzisiaj oblatałem go trochę. Niestety trochę bo jednak siła generowana przez ogon był trochę za mała by ustabilizować go podczas lotu nie mówiąc już o sterowaniu. Po prostu powoli ale jednak zdecydowanie helik kręcił się wokół swojej osi. Tu mam pytanie - które z ustawieñ częstotliwości powinienem ustawić na żyrku aby uzyskać maksymalne obroty na silniku. Inna sprawa, że sam silniczek ogonowy został wymieniony na przypadkowy (z wyglądu identyczny ale może ma inne parametry) wzięty z małego samolotu dwusilnikowego za 50zł.
Częstotliwości dla żyrka mozliwe do ustawienia:
1520us - 333Hz
760us - 560Hz - to mam aktualnie ustawione
1520us - 250Hz
960us - 333Hz
Czy to wskazane ustawienie jest ok czyli czy na nim mogę osiągnąć maksymalną prędkość obrotową silnika bo jeżeli tak to by znaczyło, że posiadany silnik jest zbyt wolny albo sam regulator nie wyrabia.
Pozdrawiam !
TRex 450 V2
Syma F3

Post przez kenobi36 » poniedziałek, 24 listopada 2014, 01:36

Musisz sie trzymać 1520us
Zmiana częstotliwości raczej nic tu nie zmieni.
Może silnik ogonowy ma za niskie kV
co to za model, pakiety ile s i jaki silnik zastosowałeś.

Post przez nkmarek » poniedziałek, 24 listopada 2014, 17:58

Sprawdziłem ustawienia i jednak ustawiony był na pierwszych parametrach bo na nich działał najlepiej.
Silnik oznaczony jako MOTRAXX N20VA ma takie parametry (nie wiem o co chodzi z tym kV):
- praca w zakresie od 3.5V do 6V
- obr/min 14000 max bez obciążenia (11150 to chyba pod obciążeniem)
- prąd max. 0.14A
- moc max 0.3W
- moment obrotowy 0,255 mNm
Na oryginalnym silniku były jakieś cyferki ale nie mogłem znale¼ć go po nich więc dobrałem o takim samym kształcie i wymiarach. Widać nie wystarczyło.
Zasilanie jest z pakietu 2S
Co do modelu śmigłowca to uparcie przerabiam DH 9100 - za niedługo pewnie zostanie z niego tylko rama :)

Post przez nkmarek » piątek, 28 listopada 2014, 13:24

Kupiłem oryginalny silnik (w sumie cały ogon bo inaczej się nie dało) od tego helika. Teraz faktycznie przy sterowaniu ogonem pojawia się duża siła. Ten silnik ma większe kV jak sądzę (może ktoś mi wytłumaczy co to oznaczenie mówi - dla mnie to kiloVolty i objaśni jak to ma się do budowy silnika).
Teraz helik zachowuje się stabilnie w powietrzu. Jest sterowalny a żyrko skutecznie modyfikuje obroty przy próbie niekontrolowanej zmiany kierunku (czułość muszę mieć ustawioną na zero żeby to działało).
Generalnie jestem zadowolony z modyfikacji. Teraz będę chciał dodać kolejne serwo do pochylania tarczy sterującej na boki.
Pozdrawiam !
TRex 450 V2
Syma F3

Advertisement

Poprzednia strona

Powrót do Żyroskopy