Teraz jest czwartek, 24 maja 2018, 04:09

epheli.pl

Wortal pilotów helikopterów RC

fast charge czy balance

Wszystko o odbiornikach i nadajnikach Hitecka
  • Advertisement

fast charge czy balance

Post przez biegacz » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 15:58

Witam kolegow od jakiegos czasu latam t rexem 600 , na pokladzie mam 2 pakiety 6S ( 22.2V) 3000mAh w szeregu . Zauwazylem ze w ladowarce (Redox Beta) mam opcje balance lipol i fast charge lipol i teraz zabardzo nie wiem czy moze dalo by sie szybciej je ladowac w trybie fast charge .Lladuje zawsze na opcji balance i zajmuje to 100 min pradem 2.9 A

Pozdrawiam

fast charge czy balance

Post przez Filu » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 16:35

W pisz w translator i odpowied¼ masz w pytaniu.:)

fast charge czy balance

Post przez Gość » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 17:04

12345
Ostatnio edytowano sobota, 6 kwietnia 2013, 15:13 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz

Post przez mknet » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 17:51

Tryb balance wyrównuje napięcie pomiędzy celami, co jest dobre dla pakietów i zalecane gdy czas nie gra roli. Fast Charge używa się najczęściej na polu/hali, kiedy nie ma czasu żeby czekać aż wybalansuje się pakiet. Najlepiej wtedy raz na 5 ładowañ włączyć owe w trybie balance
Trex 450 se v2
HK 500 gt
Turnigy 9x v2

Post przez 4axis » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 18:07

Ja nie wiem jak to działa - ustawiam prąd 1A dla pakietu 1Ah i ładuje go ~godzinę z groszami w balance.
Ustawiam też 1A przy fast charge i również się ładuje godzine.
Czy fast charge polega tylko na tym, że sami zwiększamy prąd i ładujemy szybciej ? Bo jeżeli tak to jest to bez sensu, to samo można zrobic w każdym innym trybie i akumulator naładuje się też szybciej ....
Pozdrawiam.
Mariusz ; )
lockon.grzywacz@gmail.com

Post przez Gość » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 18:25

123456
Ostatnio edytowano sobota, 6 kwietnia 2013, 15:12 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz

Post przez qemay » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 19:06

4axis napisał(a):Ja nie wiem jak to działa - ustawiam prąd 1A dla pakietu 1Ah i ładuje go ~godzinę z groszami w balance.
Ustawiam też 1A przy fast charge i również się ładuje godzine.
Czy fast charge polega tylko na tym, że sami zwiększamy prąd i ładujemy szybciej ? Bo jeżeli tak to jest to bez sensu, to samo można zrobic w każdym innym trybie i akumulator naładuje się też szybciej ....

Dla nowych, i pakietów w dobrym stanie rzeczywiście jest tak jak piszesz. Balance niewiele różni sie wtedy od fast charge (ponieważ balancer nie ma wiele do roboty, więc znacznie nie opó¼nia ładowania). Natomiast w im gorszym stanie pakiet tym różnica zaczyna robić się poważniejsza.

Podpis usuniêto z powodu podejrzenia o kryptoreklamê.

Post przez Wiktor » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 19:08

fast charge ładuje do momentu gdy jedna z cel osiąga 4,2v ( nie wiem jak się ma do tego samo charge ale tu pewnie jeszcze nastepuje zmiana A)
balansowanie zaczyna sie najczęściej po zakoñczeniu ładowania i jest to wyrównywanie napięć miedzy celami.
Wiec gdy bateria jest dobra to sytuacja często wygląda jak u 4axis, czyli wszystkie cele równo się ładują i balansowanie nie występuje

edit:
gemay +1
lataæ to cza umiæ
klimatyzatory Kraków

Post przez Kula » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 19:30

Proponuje poczytać sobie dokładnie instrukcję do ładowarki, ponieważ to jak ładuje zależy od oprogramowania.

Np iCharger ma także 2 opcje Fast i Balance

W trybie Balance można zdefiniować jak pracuje balanser. Są trzy opcje: ALWAYS (zawsze), STORAGE VOLTAGE (od ok 3,85V/celę) lub CV PHASE (balanser pracuje po osiągnięciu 4,20V/celę)
Zakoñczenie ładowania jest definiowane jako spadek prądu ładowania (przy stałym napięciu) do ok. 10% początkowej wartości

W trybie FAST balanser też pracuje, ale ładowanie jest zakoñczone przy prądzie o wartości ok 20% wartości początkowej. W iChargerach ten tryb rzeczywiście ładuje szybciej.

Na polu, pakiet Dualsky 2200 mAh 3s, ładuję w ciągu 15 minut (a co... :) jak ma napisane 5C ładowanie to trzeba potestować chociaż 3C)

Pozdrawiam
I will not say I failed 1000 times, I will say that I discovered 1000 ways that can cause failure. ~Thomas Alva Edison~

Pozdrawiam, Krzysiek

Post przez Filu » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 20:44

Ja nie widzę natomiast różnicy między charger, a fast charger w eco six. Balanser przy koñcu zmniejsza napięcie i wyrównuje cele.

Post przez marketleader » wtorek, 8 stycznia 2013, 17:08

Nie wiem dla jakich ładowarek opisywaliście te różnice między BALANCE i FAST. Być może, że w Waszych ładowarkach jest tak jak piszecie. Ale w najbardziej chyba powszechnych iMax-ach i jego klonach proces ładowania w obu trybach przebiega tak samo. Najpierw jest ładowanie stałym prądem, a po osiągnięciu 4.2 V/celę jest ładowanie z malejącym prądem, tak by zachować stałe napięcie 4.2 V/celę. Balancer też działa identycznie w obu trybach (choć nie mam precyzyjnych informacji, w której fazie balansuje lub nie). Jedyna różnica między BALANCE i FAST jest taka, że w BALANCE przerywa, gdy prąd zejdzie do 1/10 początkowej wartości, a w FAST przerywa wcześniej jak prąd zejdzie do 1/5. Koñcówka ładowania odbywa się z małym prądem, więc ilość mAh, która w czasie tej fazy wejdzie w pakiet jest niewielka, stąd strata ładunku jest też niewielka.

Jak pakiet dobry i z "twardą" charakterystyką, to prąd ładowania pod koniec spada szybko, więc różnica w czasie między 1/5 i 1/10 jest mała - stąd pewnie była niezauważalna. Jeżeli pakiet gorszy, to koñcowa faza trwa znacznie dłużej. Wtedy z niewielką stratą na zgromadzonym ładunku można oszczędzić na czasie ładowania.

Podsumowując: w obu trybach jest balansowanie, ale w FAST ładowanie przerywane jest wcześniej.

Post przez Kula » wtorek, 8 stycznia 2013, 18:42

Czyli dokładnie tak jak w opisanym przeze mnie iChargerze.

Ja te słabe, podpuchnięte pakiety ładuję najcześciej nie do koñca, czyli raczej w trybie fast.
I will not say I failed 1000 times, I will say that I discovered 1000 ways that can cause failure. ~Thomas Alva Edison~

Pozdrawiam, Krzysiek

Advertisement

Powrót do Hitec - Aparatury i odbiorniki