Teraz jest czwartek, 18 stycznia 2018, 09:43

epheli.pl

Wortal pilotów helikopterów RC

MALOWANIE, PAĆKANIE I TAKIE TAM BY "MAGIK"

Wszystko o malowaniu helika by Magik
  • Advertisement

Post przez magik » środa, 14 lipca 2010, 00:13

Jakiś czas temu przez drobne perturbacje wycofałem się z forum z publikowaniem swoich prac wykonywanych na kabinach do naszych pupili. Od tego czasu wiele się zmieniło, jeszcze więcej kabin powstało i mam nadzieję, że znacznie więcej powstanie. Wiele z publikowanych to zdjęć będzie swego rodzaju odświeżeniem tematu (...ale to już było), wstawiam je jednak z nadzieją, że mogą posłużyć komuś jako wzór czy bodziec ku temu by jego model wyglądał wyjątkowo. Kilka kabin będzie nowością, zaś za jakiś czas powstanie temat o malowaniu- czym, co, jak- też z nadzieją, że jakoś wam to pomoże. Chciałbym Was jednak o coś prosić.: ewentualne komentarze niech będą konstruktywne, tak jak i pytania które chcielibyście zadać...to znacznie ułatwi nam koegzystencję - żadnych przepychanek. Zatem zaczynamy:

-łopaty, malowanie i pomysł własny, wykoñczenia zrobione w technice PIN, lakierowanie na połysk by ponownie uzyskać laminarność profilu, waga, a raczej różnica w wadze nie odczuwalna
Obrazek

-kabinka do 250-ki
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 450-ki, napis wykonany w chromie
Obrazek
Obrazek

-kabina do 450-ki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 450-ki
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 500-ki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 500-ki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 500-ki
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 500-ki
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 500-ki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 500-ki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 500-ki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabinka do 500-ki przerobiona kabina FUSUNO, mechanicznie usunięte oryginalne malowanie i pomalowana ponownie
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

C.D. jutro
...chwilowo koniec przygody z modelarstwem,za¶ wszystko co z tym zwi±zane jest na sprzeda¿.
CUSTOM CANOPY
GG 1137729

Obrazek

Post przez Pogromca_Mitow » środa, 14 lipca 2010, 00:29

Łoł, ładne. Takie dzieła sztuki. Nie myślałeś pojechać również "ogniście" belkę?

Post przez magik » środa, 14 lipca 2010, 00:57

...każda część helika: rama, stateczniki, belka ogonowa jest możliwa do malowania, w sumie można malować nawet aparaturę jednak nigdy nie chciało mi się jej rozbierać, ale może kto wie??? Farby których używam pozwalają na malowanie od koszulek, kurtek, spodni, kurtek skórzanych, karoserii samochodów i motocykli aż po helikoptery i body painting.

Zatem ciąg dalszy upiększania naszych pupili. Malowanie kabiny to nie błahostka zatem zawsze starajcie się podejść do tego z należytym pietyzmem, im go więcej tym efekt lepszy. Oczywiście może zdarzyć się tak, że efekt będzie tak fajny, że szkoda w takim ubranku latać jednak chyba warto mieć takie cacuszko choćby po to by cieszyło oko i budziło podziw współplemieñców. Coraz więcej ich widać na polskim i nie tylko polskim niebie.

-kabina do Ely-Q Vision50
Obrazek

-kabiny znanej lubianej I nie lubianej firmy
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 600-ki ESP, podstawą była kabina do 600N, jednak po kilku drobnych modyfikacjach leży jak ulał na ESP, gorąco polecam, 600-ta nabiera innego wyglądu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 600-ki malowana jako nagroda na zawody w Rudzie Śląskiej, nowy właściciel otrzymał ją drogą losowania, dużo by mówić o jej malowaniu jednak mina nowego właściciela bezcenna
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 700-ki, tego osobnika każdy chyba zna, przedstawiać nie trzeba
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do LOGO 500
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do LOGO 500
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
C.D.N
...chwilowo koniec przygody z modelarstwem,za¶ wszystko co z tym zwi±zane jest na sprzeda¿.
CUSTOM CANOPY
GG 1137729

Obrazek

Post przez DuDi » środa, 14 lipca 2010, 09:27

powiem krótko: MAGIA ;) ładnie wyszły, zwłaszcza ta z chromowanym napisem i ta do 600 ESP. w jakiej technice wykonujesz chromowanie? czy pomalowane łopaty wpływają na widoczność heli w locie? kurcze, świetne toto :D

Post przez magik » środa, 14 lipca 2010, 10:33

Chromy i złocenia wykonywane są za pomocą inkrustacji-klej nanoszony jest pistoletem (aerografem), trzeba zaczekać aż uzyska swoje właściwości, co zabawne nigdy nie wysycha, następnie nanoszę na powierzchnię pokrytą klejem paski złota lub srebra, we wcześniejszych wersjach była to folia chromowa wycinana przy pomocy ploteru, naklejana na kabinę, następnie pokrywana lakierem tak by wyrównać powierzchnię kabiny. Ta sama procedura obowiązuje przy wszelkiego rodzaju zdobnikach holograficznych:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

lub tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Łopaty: czy malowanie zwiększa ich widoczność? Trudne pytanie, ponieważ i tak i nie za razem, na pewno zmienia ich charakter i estetykę i nadaje im indywidualnego wyglądu, co do widoczności-po części tak, wszystko zależy w jakiej dokładnie względem nas pozycji helikopter się znajduje, od pozycji słoñca, od tego czy niebo jest zachmurzone czy bezchmurne, widoczność tarczy znacznie zwiększają wszelkie czarne, białe i czerwone koñcówki łopat, pomarañczowe lub różowe spody łopat i naklejki holograficzne które konsekwentnie testujemy z kolegami-jednak tu problem leży zgoła gdzie indziej-takie holo działają niestety bardzo hipnotyzująco i trzeba nauczyć się nie gapić na nie...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
CUSTOM CANOPY
GG 1137729

Obrazek

Post przez magik » czwartek, 15 lipca 2010, 13:30

...wstawię jeszcze kilka malowañ kabin. Wszystkie są na swój sposób interesujące. Każdy z nas ma swój gust i na ten temat nie chce dyskutować i prowadzić polemiki, jednemu podoba się kabina w dwóch kolorach i o równym cięciu innemu zaś bardzo kolorowa z wieloma przejściami i cięciami. Głowna część tego materiału pojawi się dopiero po zakoñczeniu sezonu-czasu znacznie więcej, dłuższe wieczory i łatwiej pochwycić wenę snującą się bezczynnie po kątach. Postaram się pokazać Wam jak, czym malować. Wiem,że jest wiele "tutków" na Youtube jednak z własnego doświadczenia wiem jak trudno jest naśladować kogoś kto biegle włada narzędziem takim jak aerograf, ma wiedzę na temat farb, ich zastosowania i konsystencji wymaganej do odpowiedniego malowania. Bardzo istotną też sprawą jest przygotowanie powierzchni pod malowanie, kabina kabinie nie równa i tu też warto dołożyć wielu starañ by powierzchnia nie odrzuciła malowania. Zatem Panowie do jesieni (czyli po sezonie), a tym czasem jeszcze kilka malowidełek...

-kabina do 500-ki, aktualnym właścicielem jest kolega "BIZON" i mam nadzieję, że mu służy...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-jak zmienić naszą 600-kę? Nic prostszego wystarczy kupić kabinę od JR VIBE 50 odpowiednio ja podciąć dopasowując tym samym do 600-y i gotowe, co więcej-nie dość że zmieniamy wygląd maszyny to jeszcze zyskujemy miejsce na zasilanie w systemach 10S i 12S
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-teraz HIROBO FREYA, nudny design ale przy odrobinie zacięcia i fantazji...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-kabina do 600-ki na specjalne zamówienie kolegi z Włoch
Obrazek
Obrazek
Obrazek

...C.D.N

P.S.
...niestety malowanie kabiny nie większego wpływu na jej widoczność w powietrzu, nie oszukujmy się, przy pewnych figurach i manewrach patrzymy na pełen ował modelu,
granice wirnika i kierunki w których reaguje helikopter, kabina pomaga jedynie. Zatem wszelkie nasze wysiłki związane z upiększeniem pupila mają jedynie na celu zwiększenie jego estetyzmu i indywidualizację, biorąc pod uwagę to czym zajmuję się zawodowo spokojnie mogę powiedzieć iż wiem czym jest indywidualizacja. Jak możecie się też przekonać wszystkie kabiny latają i staram się gdy tylko mogę chwycić je migawką w powietrzu, z jednej strony na pamiątkę, z drugiej by ocenić jej widoczność i wniosek zawsze jest ten sam - gdy jest blisko widać wszystko, gdy daleko umiejętności kolego...
CUSTOM CANOPY
GG 1137729

Obrazek

Post przez dzu » czwartek, 15 lipca 2010, 13:48

Przejrzałem galerię i jestem pod wrażeniem prac. Cały czas nie mogę się doczekać działu z tutkami.
pp

[font=Courier New]...'_'...
^^^^^^^^^^[/font]

Post przez magik » piątek, 16 lipca 2010, 11:00

Zacznijmy zatem od czegoś znacznie prostszego, żeby nie narażać siebie samego na koszta - których niestety nie da się uniknąć chcąc pomalować kabinę bez wstępnego projektu czy kilku testów z kolorami lub z samym wzorem który będzie zdobił nasza kabinę. Najprostszym rozwiązaniem jest praca w DIGITAL - program do rysowania i malowania jak kto woli, ja używam PHOTOSHOP i zaczynamy pracę nad samym pomysłem...

-kabina do 500-ki bazująca na kabinie FUSUNO

Obrazek

-kabina do 500-ki bazująca na standardowej kabinie ALIGN

Obrazek

Obrazek

-żeby nikt mi nie zarzucił, że tak się nie bardzo daje: wstępny projekt powstał właśnie w DIGITAL, następnie konsekwentnie starałem się przenieść go na powierzchnię kabiny, oczywiście należy pamiętać,że kabina nie jest płaska, co czasami utrudnia życie

Obrazek

Kolejnym etapem mogą być testy wykonywane w wolnych chwilach najlepiej na brystolu (w stosunku do kabiny znacznie niższe koszta, a gdy coś nie wyjdzie zawsze można zacząć od nowa nie szlifując, nie drapiąc i nie tracąc cennego czasu)...

- pierwsze testy z techniką TRUE FLAMES ( oczywiście znajdzie się jakiś chojrak twierdzący, że na YOUTUBE są tutki jak się to robi, a i owszem są jednak nie jest to takie proste jakby się wydawać mogło, podobnie jak z lataniem PIRO FLIP też jest na tutku prosty jednak gdy mamy zrobić go sami już nie jest tak cukierkowo). Zatem malujcie i testujcie im większa wprawność ręki tym fajniejsze efekty...

...praca wykonana na czarnym brystolu (do kupienia w większości sklepów dla plastyków lub po prostu w EMPIK

Obrazek

Obrazek

Można wierzyć lub nie ale ja też ćwiczę i się uczę, popełniam wiele błędów i nim udało mi się pomalować pierwszą kabinę na której oczywiście mimo udanego malowania (a pomalowałem ją sprayem)...

Obrazek
Obrazek

...udało mi się ugotować lakier, zmarnowałem sporo jej poprzedniczek, hahahhaha w MODELE MAX powinienem mieć specjalne zniżki, jestem chyba najlepszym kupującym jeśli chodzi o kabiny do heli. Konkluzja - malować, próbować, testować, nie poddawać się, aaaaaa nie pokazywać nieudanych podejść - loża szyderców czeka by nas zniechęcić.
CUSTOM CANOPY
GG 1137729

Obrazek

Post przez Szekerepeszkeszekere » piątek, 16 lipca 2010, 11:48

Świetna robota w obydwu kategoriach- malowaniu, a także opisywaniu tego. Może to się okazać niezmiernie pomocne
dla nowo malujących. Gdyby nie było problemu mógłbyś w miarę skrótowo opisać sprzęt potrzebny do malowania?

Bardzo dziękuję za już wykonaną pracę i Pozdrawiam
c'est la vie!
Obrazek

Post przez magik » piątek, 16 lipca 2010, 13:13

Sprzęt niezbędny do malowania:

...od czego by tu zacząć? Jak w powyższym poście zacząć należałoby od komputera i programów graficznych. Zaprojektować, pobawić się kształtem, układem kolorów i cięciami kabiny. Jak sami możecie zauważyć dzięki malowaniu można spowodować optyczne zmiany w wyglądzie kabiny, szczególnie malowanie imitacji szyby daje wiele ciekawych opcji, kabinę można skrócić ale dzięki właśnie temu elementowi można też skutecznie ja wydłużyć zmieniając wygląd naszego modelu.

AEROGRAF - tu zasadniczo nie ma wygranych i przegranych, często decyduje zasobność portfela ale można też podejść do tematu bardzo pragmatycznie. Mianowicie, pistolety często mają tendencję do zapychania się i zaklejania, wystarczy zapomnieć i już po zawodach, skoro tak bywa czasami nie warto inwestować w takie sprzęta jak IWATA, INFINITY, PAASCHE, HARDER & STEENBACK, czy BADGER. W zupełności wystarczają pistolety ogólnie dostępne nawet na ALLEGRO za 90,- czy 120,-. Wymienione wcześniej marki posiadają jedynie kilka tanich modeli których ceny i tak nie schodzą poniżej 350,-. Ciekawy trick można robić nawet z tanim pistoletem zdejmując z niego pierwsza osłonę która odsłoni nam igłę i dyszę- co to daję? Po pierwsze łatwość w czyszczeniu igły w trakcie prac i jednocześnie znacznie precyzyjniejsze linie.

KOMPRESOR - tak jak wyżej, można drogo i efektownie od kompresorów tłokowych olejowych lub bezolejowych, aż po perełki ceramiczne, można też poprzestać na bardzo prostym kompresorze do prac modelarskich za 500,-, ceny wcześniej wspomnianych mogą dochodzić nawet do kilku tysięcy złotych, jednak nie ma co przesadzać. Ważne by kompresor był przede wszystkim cichy (najgorsze gdy jesteśmy bardzo skupieni i nagle znienacka rusza nasza piekielna maszyna wydając z siebie łoskot na poziomie 89dB, gwarantuje-farba porozlewana, drżące ręce i pełno w gaciach o czasami zmarnowanej kabinie nie wspominając). Dopuszczalne jest by kompresor pracował na poziomie około 30dB pomiaru dokonuje się z odległości metra. Nie utrudnia i nie dekoncentruje nas przy pracy, nie płoszy zwierzyñca domowego wliczając do menażerii kobietę, która niejednokrotnie posadzić nam może kilka cięższych na głowie nie doceniając naszych artystycznych zapędów, co najistotniejsze-sąsiedzi, niestety czasami nie mamy wyboru, są złem koniecznym nabytym wraz z mieszkaniem i skoro zabić prawo nie pozwala trzeba żyć w jako takiej harmonii. Kolejną ważną, bardzo ważna sprawą jest wydajność-idealnie jest gdy kompresor ma około 100 l/h, co za tym idzie maszyna powinna posiadać zbiornik wyrównawczy, zawór bezpieczeñstwa i wyłącznik baryczny. Ciśnienie podawane przez kompresor dla aerografu nie powinno przekraczać 6bar, ciśnienie robocze regulowane w zakresie od 3/6bar ( bardzo pomocne przy pracach precyzyjnych/pokrywaniu większej powierzchni kolorem). Warto wyposażyć kompresor w reduktor ciśnienia, odstojnik do wody wytrącanej z powietrza i filtr powietrza stosowany miedzy kompresorem a pistoletem (najlepiej na szybkozłączkach).

FARBY-tak jak w powyższych przypadkach są droższe i tañsze, tu niestety czasami kompromisu nie ma. Oczywiście można używać farb TESTORS, czy MODELE MASTER, jednak inwestycja w odrobinę droższe i bardziej zaawansowane technologicznie farby bardzo nam się opłaci. Dlaczego? Tu odpowied¼ jest banalna, profesjonalne farby do AIRBRUSH mogą być stosowane do prawie każdej powierzchni (jak fajnie jest gdy wspomniana kobieta sadzi nam kwiatki na głowie za malowanie, pylenie i takie tam i nagle ni z gruszki ni z pietruszki po cichu w nocy ozdobimy koszulę przepięknymi kwiatami tudzież wystartujemy rano w T-SHIRT z jej portretem na całym przodzie - sexik murowany hahhahahaha). Jak zatem wspomniałem profesjonalne farby mają bardzo szerokie zastosowanie, osobiście polecam gamę produktów CREATEX:

http://www.aerografia.com.pl/sklep/aero ... Path=46_60
http://www.aerografia.com.pl/sklep/aero ... ath=46_103

ELEMENTY MASKUJ¡CE - najczęściej używam taśmy liniowej silikonowej:

http://www.aerografia.com.pl/sklep/aero ... =23_40_102

...kolejnym przydatnym elementem do maskowania jest PAPIER TRANSFEROWY - popularnie używany w agencjach reklamowych do transportu wyciętych liter na banery czy tablice reklamowe dostępny także w hurtowniach sprzedających materiały do reklam folie, płyny i takie tam gadgety. Fajne efekty daje malowanie przy użyciu wszelkich szablonów i krzywek (niezbędne do malowania TRUE FLAMES), takie wykrojniki można zakupić lub wyciąć samemu, osobiście najtañsze rozwiązanie jakie mogę polecić to teczka na dokumenty wykonana z półprze¼roczystego vinylu, dobrze gdy jest satynowy ( unikniemy ściekania farby przy nieumiejętnym używaniu wykrojnika), lub gotowy materiał do wykrojników:

http://www.aerografia.com.pl/sklep/aero ... cts_id=248

LAKIER - w zależności od przeznaczenia kabiny można użyć kilku różnych powierzchni zabezpieczających, jednak najwygodniejsze jest gdy najzwyczajniej dogadamy się z lakiernikiem samochodowym i siknie nam kabinkę CLAR-em do lakierowania bazy na samochodzie. Szybko, wygodnie i dobrze, bo czasami niestety cały efekt można zepsuć lakierem bezbarwnym, a ten znacznie ciężej się usuwa z powierzchni kabiny.

Cóż to chyba podstawa, od tego można zaczynać... :wink:
CUSTOM CANOPY
GG 1137729

Obrazek

Post przez mbrawanski » piątek, 16 lipca 2010, 14:30

Widać pasję w tym co robisz.
Interesuje mnie jak Ty przygotowujesz i nanosisz napisy (o ile to nie tajemnica warsztatu)?
Drukujesz i wycinasz maskę z komputera czy układasz misternie taśmy maskujace?

P.S. brakuje mi jeszcze porady czym "ukoić" ból i rozpacz po ewentualnym krecie z taką kabinką :)

Post przez magik » piątek, 16 lipca 2010, 20:37

NAPISY i LOGOTYPY

Cóż najprościej chyba dać do wycięcia na ploterze, tak z gruntu samej prostoty i braku umiejętności, jeśli jednak natura nie poskąpiła nam zdolności manualnych można zrobić odrobinę inaczej, sam tak robię i bardzo ładnie to wychodzi. Robię wydruk na papierze, naklejam go na folię na której ma być szablon napisu tudzież logotypu i wycinam ręcznie skalpelem, idealna do tej roboty jest chirurgiczna A11-ka. i w zależności od tego co dokładnie chcę uzyskać albo przenoszę napis albo naddatek materiału wyjmując uprzednio napis. Ułożenie napisu z taśm maskujących jest niewykonalne. Można oczywiści pójść dalej i zafundować sobie ploter A4 z głowicą wleczoną-albo wycina albo rysuje jak kto woli i zależy czy włoży się nóż czy pisak.

Kolejna sprawa, a mianowicie czym ukoić ból po ewentualnej stracie takiej kabinki??? Hmmmmmmm troszkę jak z kobietami, jak się rozstajesz najlepiej nie myśleć za dużo i albo żyć dalej albo szybko znale¼ć nową - w tym wypadku pomalować bąd¼ zakupić już pomalowaną. W sumie każdy crash boli, a to łopaty bo takie fajne, a to ogonek bo tak już ładnie pracował więc kabinka jakoś bardzo podobnie - generalnie, głowa do góry, farby na stół i do roboty. :D
CUSTOM CANOPY
GG 1137729

Obrazek

Post przez Tompson » piątek, 16 lipca 2010, 23:24

fajne kabinki ;)
ciekawi mnie tylko jedna kwestia formalna jeżeli malujesz kabinki wedle swojego pomysłu
i umieszczasz na niej logo ALIGN i TREX to czy ktoś się nie może do tego przyczepić ?
to w sumie tak jakby robienie podróbki mimo że takie kabinki są duzo fajniejsze od tych malowanych od szablonu w tysiącach sztuk
Osobiście uważam że jeżeli np kupuje się kabinke aligna i ją przemaluje wedle swojego uznania i umieści logo to no problem , może się mylę ale fajnie by było usłuszeć opinie kogoś kto siedzi w temacie :D
W żadnym wypadku nie czepiam się wprost przeciwnie zauważyłem np na Hobby City kabinki w innym dizajnie niż te fabryczne też z logo Aligna
Dalszych sukcesów w malowaniu :D
Heli to bardzo ciężka,kosztowna i zarażliwa choroba
jak miło bć zarażonym ;)

Post przez magik » sobota, 17 lipca 2010, 01:59

Każdy produkt nie posiadający oznaczeñ : © (copyright) , ® (registered trademark), ™ (trademark) można używać do woli ponieważ nie jest chroniony prawem autorskim... to tak w wielkim skrócie, ponieważ prawo autorskie, rejestracje produktów, prawa patentowe i cała reszta tego bajzlu jest strasznie zagmatwana i długo by o tym pisać. Najprościej jest zobaczyć oryginalne logo firmy czy produktu i jeśli występuje na nim jeden z przytoczonych znaczków nie powinno się go kopiować, chyba, ze naklejamy naklejki dostarczone wraz z produktem i nie czerpiemy z użycia danego logo korzyści.
A tak zupełnie mniej poważnie to ALIGN powinien mi czasami dopłacać za takie przedstawianie ich firmy :wink: , mogliby otworzyć oczy i zaczerpnąć kilka pomysłów, żeby nie było nie jest to moje zdanie a raczej kilka wypowiedzi z międzynarodowych forum na których także publikuję swoje prace.
CUSTOM CANOPY
GG 1137729

Obrazek

Post przez 16thFalcon » sobota, 17 lipca 2010, 11:04

Ile kosztuje taka kabinka? Są niesamowite i mam pytanie. One są robione tylko dla Trex'ów Aligna czy można złożyć zamówienie na inny model?

Pytanie dotyczące ceny i ewentualnego zamówienia nie jest pytaniem związanym z głównym tematem, jednak odpowiem starając się niczego nie reklamować.
MAGIK

Advertisement

Następna strona

Powrót do Paintbooth - warsztat malarski