Teraz jest wtorek, 23 stycznia 2018, 16:00

epheli.pl

Wortal pilotów helikopterów RC

Malowanie i... wybór kompresora.

Wszystko o malowaniu helika by Magik
  • Advertisement

Malowanie i... wybór kompresora, albo jak to ustrojstwo zbud

Post przez qemay » poniedziałek, 2 grudnia 2013, 09:06

elkojotexxl Takie rozwiązanie był oby idealne bo jest ciche, ale.. no właśnie, był gdzieś wątek o budowie podobnego urządzenia i z rozpiski części wyszło coś w granicach 300 zł... czyli tyle za gotowca... do tego trzeba złożyć samemu (a trochę mi się nie chce).

Co do czyszczenia kompów (też od czasu do czasu kilka muszę przedmuchać), ostatecznie są to dość duże koszty, każde sprężone powietrze to kilkanaście zł, zależy jak się to często robi :P Ja robię to często.

Ale myślałem o zastosowaniu zbiornika pośredniego. Jeśli sprężone powietrze ma 170-250ml... to wezmę starą gaśnicę 2-3kg i powinno tam wejść sporo więcej. A jak sie skoñczy to nabić z kompresora jeszcze raz...

OK poczytałem i może nie będzie tak ¼le.

okazuje się, że do budowy potrzebne są w sumie 3-4 rzeczy.
Sprężarka - lodówkowa, znajdzie się.
Zawór zwrotny - do kupienia za 20 zł
Zbiornik - stara gaśnica butla gazowa, albo dwie ;P, też się znajdzie

I teraz -
Zawór bezpieczeñstwa,
włącznik ciśnieniowy,
reduktor,
manometr,
szybko złączki

Kupując pojedynczo trochę wyjdzie, ale są gotowe komplety zawierające wszystkie te elementy... za kilkadziesiąt zł.

No i odwadniacz powietrza.

Trochę rurek z ocynku itd itp... trochę pracy i wcale drogo nie wyjdzie...

Ale teraz trochę o bezpieczeñstwie i pracy.

Ciśnienia.

Ile się przydaje i ile w stanie jest dać taka sprężarka lodówkowa?
Prosestory pracują przeważnie w zakresie 2-12bar, przy czym większość zaworów bezpieczeñstwa jest na 8-8,5bar.
Czy te 8 Bar jest wystarczające do pracy?
I czy jest bezpieczne dla połączeñ i zbiornika?

Drugie pytanie to wielkość zbiornika. Czy sprężarka będzie miała problemy z za dużym zbiornikiem? Czyli jak będzie za duży to będzie bardzo długo go nabijała i nie będzie wyrabiała w czasie pracy?

Najbardziej problematycznym połączeniem będzie podłączenie sprężarki do instalacji, na sprężarce jest miedz... a ja nie chce tego lutować. Czy to połączenie musi być elastyczne (sprężarka się podczas pracy nie¼le giba...)?

Podpis usuniêto z powodu podejrzenia o kryptoreklamê.

Post przez elkojotexxl » poniedziałek, 2 grudnia 2013, 10:32

Co do pytania Kolegi odnośnie zamówieñ , myślę ze koszty wysyłki przerosły by koszty budowy :) ,a tak trochę poważniej to coraz gorzej z wolnym czasem . Co do kosztów które kolega podał ok 300 zł , pewnie się uzbiera jak pobiegniecie do sklepu i zamówicie wszystko nowe . Mi w miarę wszystko spasowało, nie mam specjalnych zdolności ale nie lubię też ubabolić czegoś, tylko tak jak mówiłem miałem trochę ułatwioną sprawę , na złomie było z trzydzieści rożnych butli i można na miejscu wszystko dopasować . Agregat spasował miedzy plastikowe uszy , uszy dało się odkręcić i zamontować śruby od spodu do zamocowania agregatu , zawór rozwiercić rurkę wlutować jak mi w miarę wyszło to wy zrobicie to pysznie.Co do pomysłu z nabijaniem gaśnicy (jak i budowy kompresorów) zwracajcie uwagę na butle która chcecie użyć do tych celów i ile powietrza bijecie do środka bo można całkiem fajną bombę skonstruować. Widziałem już jak agregat z lodówki tylko nowy do 20 atmosfer dobija .Ja zaworu zwrotnego nie mam , butla od 5 do 8 litrów wystarczy myślę. Zastosował bym reduktor żeby utrzymywał stale ciśnienie (do malowania chyba niezbędne ). Ja bym jednak lutował to w sumie tylko dwa miejsca resztę rurka miedziana zakładasz na nią taka beczkę i zagniata się przy skręcaniu . ¯yczę powodzenia w budowie.

Post przez qemay » poniedziałek, 2 grudnia 2013, 10:54

Butle (gaśnice) powinny wytrzymać do 15-22bar... Ja nie będę chciał więcej niż 6-8 pchać. Jest to ciśnienie jakie ponoć wystarczające do pracy.

Co do przenośnej bomby.. owszem, masz rację, ale taką bombą jest każdy kompresor i każda gaśnica, butla gazowa. Wszędzie takie są i nie wybuchają. Trzeba założyć zawór bezpieczeñstwa do 8-8,5bar, porządnie wszystko poskręcać i powinno być ok. Oczywiście nie wrzucamy do ognia, i upewniamy się że zbiornik który stosujemy ma wykonaną próbę ciśnieniową i powinno być ok.

Przy okazji okazuje się że wszystko nie jest takie drogie... tylko bez półśrodków i oszczędzania i powinno być ok. Czyli, zawór zwrotny, zawór bezpieczeñstwa, presostat (przyzwoity - trzeba dać z 80 zł) reduktor i manometr do kontroli ciśnienia. I będzie ok. :)

Post przez elkojotexxl » poniedziałek, 2 grudnia 2013, 11:09

Tak będzie Ok , na wyjściu jeszcze osuszacz bo będzie pluć pewnikiem czymś (woda z olejem).Ja ustawił bym presostat na 6 atmosfer i zredukował do 1,5 - 2,5 tyle do malowania aerografem zalecają max . W miarę szybko będzie dobijał i utrzymywał ciśnienie .

Post przez VIRUS-RC » poniedziałek, 2 grudnia 2013, 19:37

zaczynając bawić się w kompletowanie wyposażenia lodówkowca, nie jest przypadkiem taniej i łątwiej kupić w promocji hałaśliwego 24l na tłokach i wsadzić pod gotowy zestaw lodówkę? a znając życie przy popularnym modelu klienta na nowy nie ruszany agregat znajdziemy, lub można wykonać łączone pompowanie i opcja cichutki, normalnie nabijający, lub super głośny i szatan nabijania :)
HK 450 PRO
FBL ZYX-S 4xTGY S306G
frsky taranis stock

Post przez qemay » wtorek, 3 grudnia 2013, 09:14

Właśnie tak zrobiłem :) A raczej podobnie. Znalazłem na aledrogo rozebrany zestaw kompresora.... z wymontowaną sprężarką. Więc jest wszystko, zbiornik (co prawda 10l ale jest) zestaw z zaworami, złączami, presostatem, manometry i reduktor, za relatywnie śmieszne pieniądze. Wystarczy założyć sprężarkę i wszystko podłączyć. Wręcz idealnie na moje potrzeby :)

Post przez Scroller » wtorek, 3 grudnia 2013, 09:53

Sprężarka z agregatu chłodniczego: Jest świetna, bo daje duże ciśnienie, ale ma 2 wady: Trzeba zastosować zbiornik pośredni, bo nie ma zbyt dużej wydajności (ilość przepompowanego powietrza w czasie) oraz jej silnik pływa w oleju - zanieczyszczone olejem powietrze. Niektórzy wylewają olej, ale to doprowadzi do zatarcia i uszkodzenia silnika.

Nie lepiej kupić gotowy zestaw na ebayu (przesyłka za free)? Koszt całego zestawu modelarskiego to 250-300 zł. Nie widzę sensu bawienia się w robienie domowej roboty zestawu do pompowania kół samochodowych tylko po to, by pomalować 2-3 kabinki ;)

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR10.TRC0.A0.Xpainting+compressor&_nkw=painting+compressor&_sacat=0&_from=R40
Align T-REX 100-800
Spektrum DX7, DX9 Black Edition

Post przez DECHA » wtorek, 3 grudnia 2013, 10:38

Do samego malowania "kabinek" w zupełności wystarczy, fajnie było by mieć jakiś niewielki chociaż zapas ciśnienia 3bar standardowy areograf ( allegro, e-bay) taki 6bar + nadłą by się nie tylko do malowania.

Takie coś znalazłem 6bar : http://allegro.pl/kompresor-do-aerograf ... 82529.html
Modele: Blade: mCPX V3 / Align 450 Pro V2 DFC 3GX
Plany ;): XXX 550E FBL
Aparatura: Spektrum Dx6i > DX9 [DSMX]
£adowarka: Raytronic C60

Post przez qemay » wtorek, 3 grudnia 2013, 11:33

Koło samochodowe też przyda się dopompować ;P . O ile do malowania kabinek taki mały zestaw się sprawdza to już malowanie płata 2 metry zaczyna się robić problemem. Pracowałem na takim nieco mniejszym i po prostu nie dawał rady.

Co do małej wydajności - zbiornik już kupiłem 10L powinien wystarczyć nawet na większe prace, jak go dobije do 8bar powinno wystarczyć na dłuższe malowanie.
Do tego początkowo poluje na sprężarkę z domowej lodówki, ale w planie jest większe polowanie na taki z klimatyzacji, albo chłodziarki sklepowej, mają one większą wydajność.

Co do ojeju. No cóż trzeba będzie próbować odwadniania (odwadniacz na wyjściu + filtr paliwa z malucha przed aerografem). Idealnie nie będzie - przy tej klasie sprzętu, ale coś za coś :)

Dodatkowo koszt i tak wyjdzie mi mniejszy niż wskazywanych gotowych zestawów. Za 10l butle z stojakiem, zawory, reduktor, 2x manometry, wyłącznik ciśnieniowy, szybkozłączka dałem 120 zł z przesyłką. Sprężarka będzie za fl.. ;P Odwadniacz to 20 zł... całość poniżej 200 zł

Post przez qemay » czwartek, 16 stycznia 2014, 15:10

No i stało się, wszystko zostało skompletowane (nie bez problemów) i powstało oto takie cudo.

Obrazek
Obrazek

Trochę zacewnikowałem i jak pisałem wcześniej kupiłem zdekompletowany zestaw kompresora dentysytcznego, za 100 zł, bez sprężarki. Sprężarka od kolegi (przy czym została na złomie wymieniona, bo nie miała układu rozruchowego), trochę rurek, złączek, zawór zwrotny, odwadniacz (nie było go w komplecie) i nawet działa.

Sprężarka nabija butlę 10L w ok 4 minuty do 8bar, po czym zostaje automatcznie wyłączona i włącza ponownie przy ciśnieniu ok 6bar. Całość wyposażona w zawór bezpieczeñstwa.

Największym problemem był dostęp do różnego rodzaju złączek. O ile wąż kupić dość prosto, to już niektóre koñcówki mimo że są to ciężko je kupić (albo trzeba wiedzieć gdzie), jako że mój zakres w tej materii ogranicza się praktycznie tylko do marketów budowlanych i kilku większych sklepów narzędziowych i kilku hydraulicznych notorycznie okazywało się że czegoś brakuje... A bo akurat mam złącze 1/4 cala, a najmniejsze elementy jakie na miejscu kupie to 3/8. Tak koñczyłem na allegro, kupując pierdołę za 5 zł i drugie tyle płacąc za przesyłkę. Tak było ostatecznie z 4 razy, w koñcu zaczołem się wkurzać i kupowałem po kilka sztuk różnych pierdół by za przesyłkę nie płacić, a i tak okazywało się, że czegoś brakuje.
Teraz chociażby szukam korka 1/4 cala - jest już na widoku, i jak widać na zdjęciach wyjście z odpręża obwodu sprężarki jest profesjonalnie zatkane opatuloną teflonem nakrętką do zaworu koła samochodowego. Działa, a przy okazji puszcza trochę ciśnienia robiąc a naturalny odpręż. :D
Na wejściu filtr paliwa z malucha by kompresor nie łapał śmieci, na wyjściu odwadniacz mający wyłapać ostatki oleju, który przedostał się przez super profesjonalną okrężnicę z rurki wysoko ciśnieniowej :)

Advertisement

Poprzednia strona

Powrót do Paintbooth - warsztat malarski