Teraz jest poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 11:24

epheli.pl

Wortal pilotów helikopterów RC

Makieta od zera - pomocy i porad poprosze

Tu piszemy o makietch, kabinkach typu custom i samodzielnie wykonanych elementach okrywających heli.

Moderator: Viper81

• Advertisement

Makieta od zera - pomocy i porad poprosze

Post przez pstad » niedziela, 25 lutego 2018, 19:09

Witajcie

Mam kilka pytań w dziedzinie wykonania makiet. Juź jestem po kilku nieudanych wyrobach i z tym wiążą sie moje pytania. Prosiłbym o pomoc i podpowiedzi co robię złe i ewentualnie pomocne materiały.

Zacznę od tego ze posiadam 450-ke coptera X ,i do niego chciałem wykonać makietę , jak chyba wszyscy i ze względu na popularność modelu wybrałem kultowego Airwolfa.

Zacząłem od wyszukania modelu w wersji kartonowej , poprzez przeskalowanie i uzyskałem wydruki modelu i sklejałem to w wersji kartonowej , po sklejeniu ( oczywiście karton miewa czasami zagięcia itd) , wypełniałem to pianka poli i potem zaczynały mi sie schody bo model juz nie wyglądał miejscami dobrze, mimo dużego wysiłku i staranności karton nie okładał sie miejscami prawidłowo co wiązało sie to z nakładaniem dodatkowego szpachla i miliony godzin szlifowania nie wspominając o pyleniu.

Planuje wykonać to ponownie ale w kolejności :
1. Model kartonowy - skleić
2. Wypełnić pianka
3. Wyszlifować kartonowy model
4. Polakierować karton lakierem ( tego wcześniej nie robiłem i dlatego być może karton ciagnoł wodę z gładzi szpachlowej i sie deformował)
5. Wyrównać wszystko gladzia szpachlowa zwykła - taka do ścian - tani koszt ,łatwość obróbki
6. Po idealnym wyszlifowaniu położyć nowy lakier na całość

i tutaj moje pytani:
1. Jakiego lakieru użyć do kartonu by sie nie odkształcał , lub czego użyć by porostu utwardzić karton by był sztywny?
2. jakiego oddzielacza użyć , by od tej formy odchodził mi laminat? - ciekawostka jest taka ze używałem zwyklej taśmy ciekiem przezroczystej i super odchodziło :D
3. Ile i jakiej grubości warstwy użyć na makietę 450 by nie była za ciężka?
4. Zalaminowane połówki chce połączyć rowingiem od zewnątrz , potem całość pokryć i tutaj problem , po przeczytaniu wielu forum en itd , chce użyć czego takiego jak szpachli w sprayu - czy to jest dobre rozwiązanie ew co polecacie?
5. Następnie jakiej farby i ilu warstw najlepiej użyć ? - mam aerograf i prawdę mówiąc farbki do modeli akrylowe fajnie sie nadają w ilości ok 5 warstw - pracochłonne na takiej budzie.
6. Jakim lakierem pokryć całość czyli cala makietę?
7. Czym wykonujecie frezy linii łączenia blach itp? Jakie grubości i sprzęt - mam dreamela ale jakoś nic mi nie wychodzi.

Wiem ze to wszystko wygląda bardzo amatorsko ,ale prosiłbym o pomoc i rady które mogą mi się przydac.

Jednocześnie szukam od dluuugiego czasu jakiś planów bella 222 bądź 430 , ale niestety nigdzie nie ma nic z czego mogę zrobić szkielet kopyta, może ktoś zna jakieś inne sposoby uzyskania planów i tworzenia idealnego kopyta?? Bardzo prośże o rady bo mam juz kilka nieudanych laminatów z kopyta i czuje ze gdzieś robię błąd a zwłaszcza w "asymetrii" samego modelu, a wyjątkowo już po cieciu ( gdzie schodzi mi się o grubość 1mm przez brzeszczot.

Proszę o linki do sklepów z ewentualnymi komponentami co powinienem zakupić co pomoże mi osiągnąć założony cel.

Re: Makieta od zera - pomocy i porad poprosze

Post przez Viper81 » niedziela, 25 lutego 2018, 20:39

Powiedz mi po co taka rzeźba ??? Skoro budę bell 222 można dostać za kilka stówek ??? Ja bym się w to nie bawił bo kompletnie nie mam czasu. Może Ty masz :D i chcesz stworzyć " koło od nowa " Masz tu namiary na galerię gościa który robił sam 450-kę mi-2 oraz w-3 sokół. Właśnie bazując na kartonach. Wg mojej skromnej wiedzy lakiery bezbarwne dobrze impregnują takie rzeczy. Jeszcze ze szczenięcych lat pamiętam modele mojego kolegi mi-17 i mi-24 z kartonu całe polakierowane. Podobno do dzisiaj się trzymają. Spróbuj zagadać z tym gościem. Ma ksywkę dagx na Heli Freak. Sokoła 550 na przykład rzeźbił w blokach styropianu a potem laminował.

Linki do galerii
Sokół 450 http://dagx.rajce.idnes.cz/SOKOL_W3A_ma ... _T-rex_450
mi-2 450 http://dagx.rajce.idnes.cz/SNIPER_laheli_MI-2
Hughes 500 450 http://dagx.rajce.idnes.cz/HUGHES_maket ... _T-rex_450
Sokół W-3 550 http://dagx.rajce.idnes.cz/SOKOL_W3A_t-rex_550
MD 530 450 http://dagx.rajce.idnes.cz/pokus

Mam nadzieję, że coś pomogłem.
THIS IS THE PART OF ME...

Pozdrawiam
Krzysiek "Viper" HELI DRIVER :)

Post przez pstad » wtorek, 27 lutego 2018, 14:39

Dzieki za linki ,az jestem w szoku ze po tylu godzinach na szperaniu w necie na ww temat i modeli nie natknolem sie na zaden z ponizszych.
Wielkie dizeki , co do idei to tak mam sporo czasu i dlatego cche sprobowac po raz kolejny a jak nie wyjdzie to poszukam dobrej gotowej , jako ze gotowych wyrobow jest znacznie wiecej niz dostepnych "modeli" ktore moga posluzyc jako kopyto.

Pozdrawiam i dziekuje za pomoc

Post przez Viper81 » wtorek, 27 lutego 2018, 15:13

Makieciarze to jakiś tam ułamek tych którzy w ogóle latają śmigłowcami. Środowisko hermetyczne. A żeby się czegoś dowiedzieć nie jest tak łatwo :) Jak pomogłem to się cieszę. Jak opanujesz produkcję bud to się odezwij.
THIS IS THE PART OF ME...

Pozdrawiam
Krzysiek "Viper" HELI DRIVER :)

Post przez ephelijurek » środa, 28 lutego 2018, 20:06

pstad napisał(a):Dzieki za linki ,az jestem w szoku ze po tylu godzinach na szperaniu w necie na ww temat i modeli nie natknolem sie na zaden z ponizszych.
Wielkie dizeki , co do idei to tak mam sporo czasu i dlatego cche sprobowac po raz kolejny a jak nie wyjdzie to poszukam dobrej gotowej , jako ze gotowych wyrobow jest znacznie wiecej niz dostepnych "modeli" ktore moga posluzyc jako kopyto.

Pozdrawiam i dziekuje za pomoc

Chetnie podejmę współpracę w zakresie budowy makiet, tez mnie bardzo interesują.
Pozdrawiam
Jurek
728361025

Advertisement

Powrót do Makiety do Heli